inż. Tadeusz Kultys


Inż. Tadeusz KULTYS urodził się w 1931 r. w Lucku. Studia na Politechnice Wrocławskiej (Wydział Łączności, później Elektroniki) ukończył w czerwcu 1955 r.
Pierwszą pracę podjął w Instytucie Łączności w Warszawie w 1955 r. Potem, w latach 1957 – 1960, pracował Instytucie Łączności we Wrocławiu.
W Elwro zatrudnił się w roku 1960, początkowo przy ul Obornickiej,a następnie przy Ostrowskiego we Wrocławiu.
Tadeusz Kultys należy do ściślej czołówki pionierów Elwro, gdzie pracował do 1991 r., a w roku 1992 przeszedł na emeryturę.
Przez cały okres zatrudnienia był kierownikiem sekcji konstrukcyjnej podzespołów telewizyjnych, kalkulatorów i komputerów szkolnych.
Inż. Tadeusz Kultys jest współtwórcą sześciu projektów wynalazczych, dotyczących poprawy konstrukcji lub nowych konstrukcji wyrobów rynkowych, takich jak przełączniki kanałów TV, zespołów odchylania TV oraz kalkulatorów elektronicznych.
Prowadził nadzór konstrukcyjny przy produkcji przełączników kanałów TV typu TV-67 i TV-69. które były produkowane w Elwro na trzy zmiany.
Roczna wielkość produkcji to 1 milion sztuk.
Jeden z projektów nowego typu kalkulatora stołowego, który w konkursie „RYNEK-EKSPORT” zdobył 1. nagrodę, przyniósł w skali jednego roku efekt ekonomiczny w wysokości ówczesnych 107 mln zl.
Wdrażał do produkcji japoński licencyjny kalkulator elektroniczny z drukarką DK-255.
W sekcji inż. Tadeusza KULTYSA powstawały komputery szkolne.
Wróć do Zasłużeni dla Elwro


Wróć na stronę główną