mgr Fabian KlejnMgr Fajwel Fabian KLEJN ukończył szkołę ogólnokształcącą w Kamiennej Górze w roku 1955.
W latach 1955-1960 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim na wydz. Mat-Fiz-Chem, gdzie uzyskał tytuł magistra fizyki. Następnie pracował jako asystent w Katedrze Fizyki Doświadczalnej U. Wr. i Instytutu Fizyki PAN do 1964. W 1964 za namową kolegi ( Bogdana Tabisza ) zgłosił się do Thanasisa Kamburelisa, by podjąć nowe wyzwanie- programowanie komputerów ( na których – jak twierdzi Fabian Klejn – w ogóle się nie znał ).
Został zatrudniony w biurze rozwojowym WZE ELWRO jako programista. Kamburelis dał mu opis nowoprodukowanej wówczas ODRY 1003 i dwa tygodnie czasu, po czym zlecił pisanie programów. Do marca 1967 r. zajmował się opracowywaniem programów i podprogramów dla kolejnych komputerów elwrowskich ( ODRA 1003, ODRA 1013, ODRA 1103, ODRA 1204 ). Tu Fabian poznał warsztat tworzenia oprogramowania, co było podstawą do dalszej jego pracy merytorycznej.
W kwietniu 1967 r. zrezygnował z pracy w biurze rozwojowym, a Thanasis Kamburelis zaproponował mu spróbowanie pracy w nowopowstającym zakładzie obsługi technicznej ELWRO-SERVICE. Dostał tam stanowisko kierownika działu serwisu oprogramowania, który należało dopiero stworzyć.
W ELWRO- SERVICE pracował jako kierownik działu, następnie jako specjalista i główny specjalista do spraw oprogramowania aż do listopada 1982 roku.
Fabian Klejn w istotny sposób przyczynił się do powstania i rozwoju serwisu oprogramowania w ELWRO, a w szczególności:
1) opracował i wdrożył system serwisowania oprogramowania tworzonego w ELWRO,
2) przyczynił się do powołania Klubu użytkowników mc ODRA – ważnego forum współpracy ELWRO z użytkownikami,
3) udzielał pomocy inżynierom w uruchamianiu oprogramowania dla wszystkich komputerów ODRA produkowanych w ELWRO,
4) po półrocznym przeszkoleniu w ICL ( 1973/1974 ), wdrażał i nadzorował wdrażanie u użytkowników systemów operacyjnych ICL dla ODRA 1304 i ODRA 1305 ( egzekutor E6RM i wielozadaniowy, wielostanowiskowy S.O. George 3 ).
Fabian Klejn w sumie w MERA ELWRO przepracował ponad 18 lat.
Brał udział w licznych targach, pokazach i sympozjach dotyczących komputerów ODRA. Pomagał inżynierom w uruchamianiu zestawów ODRA u klientów w trudniejszych przypadkach. Dodatkowo w latach 1977-1979 był ( wraz z Kazimierzem Mazurkiewiczem ) technicznym konsultantem firmy TCC ( TRANSAMERICA subsidiary ) przy ich pracach w Polsce i W. Brytanii związanych z podłączeniem ich urządzeń do ODRA 1305.
10 listopada 1982 r. został zwolniony dyscyplinarnie z par.52 Ustawy o stanie wojennym.
W latach 1982 - 1985 pracował jako specjalista w Przedsiębiorstwie Polonijnym 'BIT' Wrocław, gdzie zajmował się oprogramowanie specjalistycznym do mikrokomputerów INTEL 8080, Z-80, COMMODORE 64 oraz ( polskiej produkcji firmy KFAP ) PSPD-90.
W latach 1986 - 1990 pracował jako specjalista firmy WINUEL - Janusz Sołtowski Wrocław, gdzie tworzył oprogramowanie i świadczył usługi serwisowe dla komputerów klasy PC, PC XT i PC AT
w Luksemburgu ( ENSCH ), RFN ( DIGALOG i CREATEC ) i Polsce.
W okresie 12.1990 - 03.1992 został 'wypożyczony' do ELWRO SERVICE, gdzie zajmował się pogłębianiem znajomości komputerów osobistych klasy PC wśród pracowników firmy.
W latach 04.1992 - 05.1998 znów w firmie WINUEL( od 1996 WINUEL S.A. ). Zajmował się tu opracowywaniem drajwerów dla urządzeń produkowanych w firmie i zarządzaniem ( administrowaniem ) sieci komputerowej opartej na dwóch serwerach NOWELL; jednym serwerze WINDOWS NT i jednym serwerem LINUX ( na SUN ) oraz kilkudziesięciu stacji roboczych z różnorodnym oprogramowaniem Microsoftu ( Windows for Workgroup , Windows 95, Windows NT ).
Od maja 1998 pracował jako specjalista w Wojewódzkim Zakładzie Katastralnym we Wrocławiu, gdzie zajmował się administracją sieci NOVELL i pomocą pracownikom przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego.
W 2001 roku Fabian Klejn przechodzi na rentę po operacji mózgu (oponiak).
Obecnie jako emeryt jest szczęśliwy bo nic już nie pamięta z komputerów, które używa tylko do układania pasjansów, bądź okazjonalnie do surfowania po internecie.
Ma żonę Teresę ( tę samą od ponad 43 lat ), troje dorosłych wnuków ( dwóch w Kanadzie ) i ( niestety ) ogródek, w którym musi ( choć nie chce ) pracować.
Wróć do Zasłużeni dla Elwro


Wróć na stronę główną